Z miasta Biłgoraj

Upamiętnić dra Pojaska

Opublikowano 18 sierpnia 2015, autor:

Mieszkaniec Biłgoraja sugeruje, aby upamiętnić osobę dra Stanisława Pojaska. Podkreśla, że odpowiednim miejscem na stworzenie Izby Pamięci byłby budynek dawnego laboratorium. Władze spółki Arion takich planów jednak nie mają.
Biłgorajski szpital to jedna z najstarszych instytucji w mieście. W styczniu 1920 roku oddano do użytku niewielki Państwowy Szpital Epidemiologiczny. Dwa lata później powstał społeczny komitet budowy szpitala w Biłgoraju. W 1934 roku stanowisko dyrektora objął dr Stanisław Pojasek, funkcję tę pełnił przez 32 lata, zyskując szacunek i zaufanie pacjentów. Dr Pojasek położył wielkie zasługi dla rozwoju ochrony zdrowia w powiecie biłgorajskim. Dzięki jego staraniom w 1936 roku oddano do użytku nowy pawilon szpitalny na 40 łóżek, umieszczając w nim oddział internistyczny i nowo utworzony oddział zakaźny. W 1950 roku oddano do użytku m.in. nową salę operacyjną, a w roku 1962 pawilon chorób zakaźnych.
Mieszkaniec Biłgoraja twierdzi, że doskonałym rozwiązaniem byłoby utworzenie Izby Pamięci wybitego doktora. Jego zdaniem na ten cel można byłoby wykorzystać budynek po dawnym laboratorium. Czytelnik twierdzi, że obiekt ten nie jest wykorzystywany przez szpital. Stoi i niszczeje.
Władze spółki Arion nie mają jednak w planach tworzenia Izby Pamięci dra Stanisława Pojaska w szpitalu. – Po pierwsze, nie ma wolnego pomieszczenia, w którym można by było takową utworzyć – mówi Piotr Łukaszczyk, kierownik Działu Marketingu. Dodaje, że są już na terenie szpitala: pomnik upamiętniający osobę doktora, dąb pamięci doktora, tablica pamiątkowa oraz informacja o dokonaniach doktora i galeria zdjęć doktora oraz szpitala z czasów, w których żył, na stronie internetowej szpitala. – Naszym skromnym zdaniem ta wybitna osoba jest wystarczająco upamiętniona – mówi.
Budynek m.in. dawnego laboratorium, który obecnie nie jest wykorzystany, szpital chce zagospodarować. – Jeśli chodzi o budynki, które jeszcze nie zostały wyremontowane i zagospodarowane, to informuję, iż istnieją plany dotyczące ich zagospodarowania. Niestety, wszystkie plany budowlano-remontowe rozłożone są w czasie, a związane jest to z naszymi planami strategiczno-biznesowymi oraz z planami budżetowymi – wyjaśnia Piotr Łukaszczyk.

Komentarze

  1. Doktor Pojasek to był gość pasjonat a nie takie łachudry lekarskie jakie wyhodował ostatnimi laty chory i patologiczny z dwoma systemami płacowymi i rozliczeniowymi NFZ.
    Wstyd Biłgoraju ,że bardziej zaszczytnie nie doceniono poczynań tego zacnego człowieka mieszkańca Biłgoraja .

  2. Podpisuję się pod tym dwoma rękami!!!

  3. Gdyby był przy okazji księdzem to już dzięki SS miałby rondo swojego imienia.

  4. Pomnik już jest pod szpitalem to chyba wystarczy, bez przesady są pilniejsze potrzeby

Zostaw komentarz

Redakcja "NOWa Gazeta Biłgorajska" NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZAMIESZCZONE KOMENTARZE!