Goraj, Z nowej gazety

Leśniczy bliżej mieszkańców

Opublikowano 06 grudnia 2016, autor: MD

Zakończyła się inwentaryzacja lasów prywatnych w gminie Goraj. Teraz właściciele lasów nic nie ukryją. Co więcej, miejscowy leśniczy chce propagować wizję rozwoju lasów, włączając w to mieszkańców.

Na jednym ze spotkań gorajskich samorządowców był obecny miejscowy leśniczy Tomasz Kulesza. Leśniczy informował, że właśnie zakończyło się projektowanie uproszczonego planu urządzenia lasu w gminie Goraj, które to w ubiegłym roku zostało zlecone przez starostę biłgorajskiego. Warto wspomnieć, że nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa, czyli prywatnych, sprawuje starosta, który gospodarkę leśną prowadzi na podstawie uproszczonego planu urządzenia lasu lub inwentaryzacji stanu lasu. Dlaczego organy samorządowe kontrolują prywatną własność właścicieli? Głównym powodem jest rola lasów, jaką odgrywają one dla środowiska. Lasy to płuca ziemi, filtrują powietrze, pochłaniają z atmosfery szkodliwy dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia, a w zamian wydzielają do atmosfery niezbędny do życia ludzi i wszystkich istot żywych tlen. Korzystny wpływ lasów na klimat, powietrze, wodę, glebę, równowagę przyrodniczą, a przez to szerokie oddziaływanie na warunki życia i zdrowia człowieka ma dużo większe znaczenie niż tylko zaspokajanie potrzeb ich właścicieli. 

Teraz gorajskich właścicieli lasów będzie odwiedzał leśniczy, który chce przedstawić opracowane dokumenty. Będę się zgłaszał do sołtysów, żeby ludziom, którzy mieszkają na miejscu, dostarczyć te dokumenty. Jest wykaz imienny wszystkich właścicieli i są dołączone do tego mapki mówił Kulesza, przestrzegając przed nielegalizowaniem drewna. W związku z tym, że ten plan został opracowany, jest to podstawa prawna do działania, do przestrzegania pewnych zasad. Nie będzie to zawsze sztywno, ale zalecam, żeby ilość podań wzrosła, bo mogą być kary za nielegalizowanie drewna. Podstawa prawna jest i można teraz wszystkiego dochodzić przestrzegał, zaznaczając, że od teraz niezgłoszona wycinka drzewa może się dla właścicieli źle skończyć. Dodatkowo leśniczy chce brać udział w zebraniach wiejskich, aby na bieżąco kontaktować się z mieszkańcami.

Leśniczy namawiał także do korzystania ze środków unijnych na zalesienie gruntów rolnych. Program ten prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Okazuje się, że w gminie Goraj jest wiele zagajników, za które właściciele płacą podatek rolny, a można by je zalesić. Skorzystanie z takiego programu zwolniłoby właściciela z opłat za przekwalifikowanie gruntu rolnego na leśny. Chciałbym propagować leśną wizję rozwoju, bo jest kilkaset hektarów gruntów zinwentaryzowanych, które figurują jako rolne, a nimi nie są  dodawał, zachęcając do zalesiania tych gruntów. Tomasz Kulesza wspomniał, że działania na terenach leśnych muszą być przemyślane i racjonalne, aby mogły one służyć następnym pokoleniom. Za przykład modelowej gospodarki leśnej podał Ordynację Zamojską, która w latach swej świetności była największą i najbogatszą jednostką administracyjną, zatrudniającą dobrych fachowców w zakresie gospodarki leśnej nawet z zagranicy. Leśniczy podkreślał, że wspólnie z mieszkańcami, zgodnie, należy o lasy dbać i je pielęgnować. 

Komentarze

 1. Przecież nic nam to nie da , jak była współwłasność kilku , kilkudziesięciu w działce kilkudziesięcio – arowej ,nigdzie nie ma takiej sytuacji,tu wycechowanie praktycznie niemożliwe,bo jak mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli,działki nierozgraniczone,to istny harmider leśny,leśniczy z wójtem zaciskają pierścień ,żeby nie pozyskiwać drewna na opał,przestańcie mieszać ,bo wszyscy wejdą w ślepy zaułek.

 2. Po co nam kary za swoje drzewo,idzie zima my chcemy ciąć jak do tej pory i palić swoje drewno w swoim piecu ,bo na węgiel nas nie stać,dlaczego do tej pory nie było planów urządzania,w wielu miejscach są ścierniska ,gdzie był Pan Kulesza z wójtem Łukasikiem do tej pory i z Tokarskim,dlaczego tego nie było i po co to zakałę wprowadzają,świnie już i prosięta wyprowadzili teraz biorą się za lasy,straszą karami za swój produkt ,parodia totalna,tak dopomagają ,

 3. Ty to chyba masz coś z głową nie tak, co ma Wójt Gminy do gospodarki leśnej,chyba tyle samo co Ty do działań Episkopatu Polski?

 4. Klaunik wójta się objawił ,nie mający pojęcia o pozyskiwaniu drewna z lasu ,pewnie śpi w bloku i po co mu las,ma inny cel – ochrona głupoty i miernoty,leśniczy spotyka się na ternie gminy Goraj i zakłada jarzmo dla właścicieli lasów ,czyli rolników.Od kiedy to sprawy rolników ,są obce wójtowi?

 5. Powiedzcie mi bo nie rozumiem, to problem z tucznikami i prosiętami to wina Wójta?

 6. Kup sobie prosię miły ,,rolniku,, to poznasz problemy,

 7. No OK, ale czy problemy z prosiętami to wina Wójta.

 8. Ogrodzić Gminę i nie wpuszczać nikogo, tylko błazna bacę co nie potrafi czytać ze zrozumieniem.

 9. zastanawiam się po co było utwardzać płytami dojazd do lasu.

 10. Z tego co wiem, od zawsze był przepis mówiący o potrzebie legalizacji pozyskiwanego drewna z lasów chłopskich, dlatego dziwią mnie takie komentarze, to jest zupełne odwracanie kota ogonem.

 11. Słuchaj, część osób tutaj piszących nie ma żadnej wiedzy ani argumentów merytorycznych, piszą bo są typowymi frustratami i tylko tutaj mogą wylać swoje żale że nie są królami.

 12. Tylko dla niezorientowanych , żeby wycechować ,to trzeba zgodę własciciela i wszystkich współwłaścicieli,a u nas w większości jest współwłasność , dlatego mało kto cechował , jechał i ciął,jak współwłaścicile wyjechali za granicę,często nie żyją,albo nie podpiszą zgody i koniec dla drewna na palenie,co mi dadzą mapki jak mam 32 współwłaścicieli i hektar lasu do podziału,wystarczy ,że jeden nie podpisze i zakończone cechowanie,mogę oddać za darmo współwłasność temu ,,rolnikowi,, .Nie ma możliwości wyznaczenia granicy w lesie ze względu na niemożliwy podział,góry ,doły i krok, dwa szerokości,dlatego straszenie legalizowaniem i karami tylko jątrzy temat.

 13. Może wreście ktoś wymyśli jak posprzątać lasy wiosna za rogiem i bedzie tylko smród

 14. A wcześniej to nie było współwłasności, była i będzie a ludziska cieli i ciąć będą.

 15. Leśniczy chce propagować rozwój lasów nieh pasuje zaczoć od wychowania gorajakow że las to nie ich podwórko i wysypisko

 16. A co ma lesniczy do mojej własności moze dojdzie do tego ze bede sie pytal czy moge kosic trawe na ogrodku ;->

 17. Tak czytam, czy leśniczy to leśniczy, bo coś tu chyba komuś się role pomyliły.

  Pan leśniczy powinien wiedzieć ze lasy prywatne są własnością prywatna i pomimo planu jaki tam sobie ktoś wymyślił to w tym lesie, nikt nie buduje elektrowni atomowej,lecz użytkuje zgodnie z prawem własności i korzysta z dóbr które tam się znajdują uiszczając z tego tytułu stosowna daninę na rzecz Państwa Polskiego a Państwo Polskie gwarantuje ze własność ta jest niezbywalna.

  Jak również powinien pan swoje,,wizje leśne,, skonsultować ze specjalista od wizji rożnych: albowiem zaplanował pan sobie po inwentaryzacji, ze tu ma być las, a na razie jest grunt orny i właściciel nie chce zmieniać tego stanu, pan natomiast będzie teraz nawiał bo ma pan wizje, ale jak się ktoś nie zgodzi i wytnie samosiejki to co wtedy będzie? wizja czy telewizja.

  Przypominam ze kilkanaście lat temu legalizacja drewna była zniesiona.

  Nadmieniam ze ordynacja Zamojskich była własnością prywatna, która to posiadała fabrykę papieru,oraz tartaki.
  Pozostałości papierni, znajdują się w miejscowości Hamernia, do której to prowadziła kolejka wąskotorowa, po której, pozostałości można jeszcze spotkać w sadybie Florianka w której faktycznie rosną ciekawe okazy drzew jak i krzewów ale te zostały sprowadzone z innych krajów i posadzone przez ogrodnika Pana Zamojskiego.

  Czyli las pozyskiwano na papier i nie tylko, przynosząc dochód, stad dbałość o nasadzenia drzewostanu – typowa gospodarka dla zysku nic więcej.
  Piękny przykład do naśladowania, masz swoje zarabiaj na tym bo ci nikt nie da.

  Pan leśniczy zaleca aby ilość podań wzrosła, wobec powyższego proponuje nie wpisywać ileś tam sztuk drzewa na jednym podaniu, tylko każde drzewo lub nawet krzew, oddzielnie- to ilość blankietów panu leśniczemu na pewno wzrośnie, prze co będzie bardziej zadowolony.

  Dodatkowo leśniczy chce brać udział w zebraniach wiejskich, aby na bieżąco kontaktować się z mieszkańcami,będzie okazja aby zapytać.

  Ciekawostka o której pan leśniczy nie wspomniał, jest nowa ustawa o obrocie ziemia i w tym przypadku gdy ktoś zechce sprzedać jakaś działkę znajdująca się w obrębie planu zagospodarowania lasu, to lasy państwowe maja pierwszeństwo wykupu i to po cenach takich ze lepiej zaorać i nie ważne ze ktoś daje więcej lub sąsiad chce powiększyć gospodarstwo ale o tym w wywiadzie cisza- można dopytać w urzędzie
  a działki pod lasem na dacze w cenie; a tu figa z makiem bo jest plan zagospodarowania.

  Po drugie- podstawa prawna była też wcześniej.

  Po trzecie z tymi mapkami to ostrożnie bo: wojnę możesz pan taka zrobić ze Pawlak i kosa Kargula to film a tu to real.

  A nie daj Boże, ktoś się pomylił w urzędzie a pan wskażesz to na mapce a w księdze wieczystej inaczej to co wtedy.

  A tak podsumowując ten wywiad i przedmowę w nim zawarta
  ,,Teraz właściciele lasów nic nie ukryją. Co więcej, miejscowy leśniczy chce propagować wizję rozwoju lasów, włączając w to mieszkańców,,.

  A co maja do ukrycia????????

  Wypada zapytać, czy leci z nami pilot?

 18. Anonim trochę się rozpędziłeś, aczkolwiek rozumiem twój tok rozumowania, a nawet go popieram to jednak będę bronił Pana Tomka, ponieważ on działa zgodnie z obowiązującym prawem i w jego granicach. Przecież nie chcemy aby w Polsce panowało bezprawie, możemy tylko przepędzić tych co takie idiotyczne prawo tworzą.

 19. Jestem zbudowany poziomem dyskusji na temat lasów chłopskich, nareszcie nie ma opluwania ludzi, są różnice w poglądach na tą sprawę, ale to jest normalne że każdy może ten sam problem widzieć inaczej.Pozdrawiam wszystkich piszących, i życzę im aby komentarze były zawsze na takim poziomie.

 20. Jak nie ma hejtu, to i zainteresowanie mniejsze, to znaczy że ludzie lubią jak się opluwa innych, a 100% to katolicy i w pierwszym rzędzie w kościele- pora na refleksję Święta tuż,tuż.

 21. Leśniczy niech ruszy wójta z tymi dzikimi wysypiskami śmieci ,co nie widzi ,tylko cechować chce, a jak mało kto chce,bo wie ,że nie wycece,bo współwłasność,teraz idzie zima i pora uporządkować te rumowiska leśne,

 22. Wójt to nie firma zajmująca się sprzątaniem lasów i posesji mieszkańców gminy, to może bardziej należałoby zwrócić się do samych mieszkańców, o przestrzeganie pewnych zasad społecznych.

 23. Chciał mieć człowiek swoje 5 minut… Jakby nie było, rozniecił niezłą dyskusję.

 24. Wójt w Goraju to do kasy te 5.000 zł miesiecznie na rękę i siedzenie,telefonowanie do żony,teściowej ,jeżdżenie nie wiadomo gdzie tym siwym VW gminnym za głupotami,a tu śmiecie cuchną ,te dzikie wysypiska,no i te psy latają po Goraju,dzieci i starsi boją sie niemiłosiernie,nic sobie z tym nie robi,

 25. A jednak ktoś nie wytrzymał, i wiadro pomyj wylać musiał na Pana Wójta, człowieku zastanów się i nie licz zarobków innych, tylko zabieraj się do roboty to też będziesz tyle zarabiał.

 26. Za co tyle zarabia te ponad 5.000 tysięcy, ja i ty czekam na zatrudnienie i nadal nie mam pracy ,taka to niesprawiedliwość , a ile ludzi nie ma grosza na święta

 27. Ja też nie lubie takich gównozjadów z bidy co czyjeś pieniądze liczą. Nie znałem porządnego Judasza który mówił jak wiemy o drigim olejku na stopy pana Jezusa ale tylko z powodu takiego, że już widział kase za niego i kwotę do podebrania dla siebie.
  Po sprzedaniu tego olejku i przeznaczeniu kasy pod pretekstem przekazanua biednym.
  I dzis podobnie sie wyproeadza kase z firm gdzie pretekstów jest wiele ale robienie kogoś kim nie jest jest szczytem podłości.
  Mogłe# gnojku sam kandydować ludzie cie znają i twoją chytrość toni tsk by cie nie wybrali.
  PS ja znam tską gnide co bez zaglądania ludziom do kieszeni nawet o 10 groszy die nie pomyli itd

 28. Jak pisałem wcześniej, kto chce pracować to pracę znajdzie i tobie tego życzę,a nie zaglądania w portfel innym.

 29. Ja też nie lubie takich gównozjadów z bidy co czyjeś pieniądze liczą i DZIELĄ nie swoje.Nie znałem porządnego Judasza który mówił jak wiemy o drogim olejku na stopy pana Jezusa ale tylko z powodu takiego, że już widział kase za niego i kwotę do podebrania dla siebie.
  Po sprzedaniu tego olejku i przeznaczeniu kasy pod pretekstem przekazania pieniędzy biednym.
  I dzis podobnie sie wyprowadza kase z firm gdzie pretekstów jest wiele ale robienie kogoś kim nie jest jest szczytem podłości.
  Mogłeś egoistyczny gnojku sam kandydować ludzie cie znają i twoją chytrość to i tak by cie nie wybrali.
  PS ja znam taką gnide co bez zaglądania ludziom do kieszeni nawet o 10 groszy sie nie pomyli itd

 30. W tej gminie nie ma pracy
  dla ludzi z moim wykształceniem!

 31. No to po co te teksty? Do szkoły marsz.

 32. co on ma do mojego drzewa , ani sadził ani ścina,

Zostaw komentarz

Redakcja "NOWa Gazeta Biłgorajska" NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZAMIESZCZONE KOMENTARZE!