Turobin, Z nowej gazety

W Turobinie inwestują w ekoenergię

Opublikowano 04 stycznia 2017, autor: MD

Na przełomie 2017 i 2018 roku w gminie Turobin będzie realizowany projekt pn. „Ekoenergia w Gminie Turobin”. Inwestycja warta ponad 4 mln zł zakłada montaż 467 zestawów solarnych oraz 25 pieców na biomasę.

28 grudnia 2016 roku została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pn. „Ekoenergia w Gminie Turobin”. Realizację zadania zaplanowano na III kwartał 2017 roku oraz I i II kwartał 2018 roku. W tym czasie zostanie zamontowanych 467 zestawów solarnych oraz 25 sztuk pieców na biomasę. Projekt został dofinansowany ze środków regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach działania 4.1. Wsparcie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Koszt planowanej inwestycji to ponad 4 mln zł. Wartość dofinansowania zewnętrznego to 85% wydatków kwalifikowalnych, tj. ponad 3,2 mln zł. Jak informują władze gminy, mieszkańcy będą zawiadamiani o spotkaniach w sprawie terminów podpisania umów oraz zasad wykonywania robót budowlanych objętych wnioskami.

Komentarze

  1. A na zdjeciu zestaw ogniw fotowoltaicznych, W te ogniwa powinno sie inwestowac a nie w solary. Solary to technologia przestarzala juz jest. Ale ciagle sie w nia wbijamy. Ogniwa wytwarzajace energie elektryczna, A jak juz ja bedziemy miec mozna ja wykozystac na kilka sposobow a nadmiar odprowadzic do sieci czyli sprzedac. I dzieki temu obnizyc rachunki za prad dodatkowo jeszcze, O to chodziło chyba w tej calej ekologii i powinno ale jakos cos utkneło wszysko w miejscu i teraz nie wiem. Mozna prad sprzedawac czy nie można. Bo jedni mowia tak drufdzy ionaczerj. I sie pogubilem w tym wszyskim. Miało byc fajnie ekologicznie z dotacja. A jest tak ze wciskaja nam solary i jakies piece na biomase. jesli chodzi o solary to juz wiadomo ze od biedy beda ale sa lep[sze sposoby ogrzania wody. Ale te piece nie wiadomo jakie beda i na co czy na groszek czy pelet . A to tez wazne czy sie w to wbijac czy nie. Bo cos pelet ostatnimi czasy mocnop zdrozał moze własnie dlatego albo dzieki temu.
    Ale ja o czym innym. Mnie sie marzy w kazdym domu elektrownia hybrydowa czyli ogniwa fotowoltaiczne połaczone z turbina wiatrowa tak by mozna było energie uzyskiwac nie tylko w dzien jak swieci slonce ale i w dni pochmurne wietrzne i w nocy . I gdyby to połaczyc własnie to ni potrzeba wielkich nakladów i wielkich mocy a udałoby sie uzyskac sporo darmowej energii. tylko zeby tak sie stało to trzeba chyba cudu. I tego własnie zycze wszyskim w nowym roku. Cudownych dni, cudownej zimy wiosny lata i jesieni.

  2. ak nie masz racji.już ponad 5 lat mamy solary i jesteśmy zadowoleni.a fotowoltaika na pewno jest dobra ale nie ma przyzwolenia władzy

  3. Podszywacz też gaduła 🙂

  4. A to zapytam jeszcze . Ta nasza władza to jest za ekologia czy nie? Bo jak za ekologia to powinna namawiac mieszkanców do tego by jak najwiecej zakładali tych ogniw na dachcach . Ale skoro nie pozwala na to czyli te ekologie szumnie zwana ma daleko i glevboko gdzies. Liczy sie kasa . Nic w sumie odkrywczego ale taka prawda.
    A co do solarów panie anonim to tez juz mam jakis cza s i powiem tak z braku laku dobry i kit. Solary sa wspomaganiem ogrzewania wody ale nie zastapia gównego sposobu grzania. jakktos mało kozysta to owszem wlecie ma sporo ciepłej wody. Tylko ze sa one dosc awaryjne szczególnie te z pierwszych serii bez zabezpieczen. tzn bez ogniwa i w razie braku pradu płyn sie gotuje i traci swe własciwosci. To raz ,. Dwa padaja pompki czesto , instalacja sie rozszczelnia bo została złozona po partyzancku mówiac delikatnie. Ale kto sie na tym wtedy znał. Załozyli i działa. Teraz sie trzeba z nia meczyc. padaja sterowniki, pompy i cieknie z niej. To główne bolaczki. Nastepna sprawa ze bez serwisu ani rusz gdyz trzeba specjalnej pompy by to nabic i odpowietrzyc. Mozna tak jeszcze sporo ale skoro sa zadowoleni z niej to chwała ale nie mozna tracic z oczu całosci. Bo jak u jednego dziła nie znaczy ze u wszystkich bedzie lub nie. I na odwrót. Ze wszyskim tak jest jak dobrze zrobione to podziała dłuzszy czas a jak byle jak to wiadomo.

  5. Aleš ty gaduła jak Krowiarka w łõżku 🙂

  6. Jak z tobo to gratuluje ale jak nie z toba tos rogacz chyba:) Zreszta z toba nawet krasula nie wytrzrmala i uciekła a co mowic jakas dzioucha. tez uciekla. pamietasz o tym mam nadzieje i innych sie juz nie czepiasz. pamietasz zes debil bo to tez wazne jest.

Zostaw komentarz

Redakcja "NOWa Gazeta Biłgorajska" NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ZAMIESZCZONE KOMENTARZE!